Okres dwudziestolecia 1921-40 to nie tylko Duofold i Vacumatic. W tym czasie firma Parker wypuściła na rynek sporo modeli ze średniej i niższej półki cenowej. Nim jednak przejdę do ich prezentacji, to na chwilę zatrzymam się na dziejach firmy. 


W roku 1921 firma zanotowała sprzedaż w wysokości 25.500.000 dolarów, natomiast w 1936 sprzedaż osiągnęła 42.900.000 dolarów. Te skok osiągnięto dzięki dwóm modelom: Duofold i Vacumatic, ale zapracowały na niego także i inne modele, które omówię poniżej. 

Powyżej zdjęcie jednego z punktów sprzedaży piór Parker w Indiach. Firma konsekwentnie rozbudowywała swoją pozycję na świecie, nawet w odległych niekiedy miejscach. 

W 1923 roku powstaje pierwsza fabryka Parkera poza granicą USA - w Kanadzie. Natomiast w 1924 uruchomiona zostaje filia w Wielkiej Brytanii, która nie produkuje piór, ale koordynuje sprzedaż oraz montuje pióra z części sprowadzanych z Kanady. W 1934 roku otwarto centrum serwisowe w dość egzotycznej części świata a mianowicie w Batawii na wyspie Jawa. 


W 1926 roku firma wypuściła tańszy model oparty na Duofoldzie, o nazwie DQ, czyli Duofold Quality (jakość Duofolda). Sprzedawane po 3,5 dolara nie przyniosły sukcesu finansowego i model ten został wycofany z produkcji w roku 1931. 

 

W 1928 roku William Palmer sprzedaje swoje 75% udziałów bankowi inwestycyjnemu, który wypuszcza je jako akcje, a firma Parker po raz pierwszy trafia do oferty publicznej.

 

Rok 1929 to zakup przez Parkera firmy Osmia Company. Ten oddział firmy Parker nadzoruje Joseph Lamy. Produkowane tam pióra miały imprint z napisem: "Parker-Osmia A.G.Heidelberg". Joseph Lamy opuszcza firmę Parker z zamiarem uruchomienia firmy pod własnym nazwiskiem. Wybuch kryzysu ekonomicznego i nikła sprzedaż piór w tym okresie zmusiły firmę Parker do sprzedaży fabryki Osmia w roku 1930. 


W 1930 roku Parker był trzecim co do wielkości sprzedaży producentem piór. W tym roku sprzedaż wyglądała następująco:

 • Waterman 8 000 000 USD.
 • Sheaffer 7 300 000 USD.
 • Parker 4 300 000 USD.
 • Wahl 3 700 000 USD.

Na sytuację taką musiał mieć wpływ kryzys gospodarczy. Wpływy Parkera spadały dramatycznie:

 • 1929 - 5 670 000 USD.
 • 1930 - 4 300 000 USD.
 • 1931 - 3 000 000 USD.
 • 1932 - 1 800 000 USD.

Dopiero w 1941 roku wpływy firmy Parker osiągnęły poziom z roku 1929.


W 1933 roku umiera Russell Parker, który miał być następcą Georga S.Parkera i przejąć kierowanie firmą. To duży cios dla twórcy firmy, który od tego roku praktycznie zaczyna się wycofywać z aktywnej pracy w firmie.  

 

1934 roku to uruchomienie tańszej marki pod nazwą Parkette. 

 

W 1934 roku ministrowie spraw zagranicznych Grecji, Turcji, Jugosławii i Rumunii podpisują piórami firmy Parker akt o nieagresji. To kolejny dokument pokojowy, który potwierdzony został piórami tej marki.

 

W 1936 Parker wprowadza komplety nabiurkowe (Desk Pen), które wyposaża w możliwość odkręcenia tapera oraz zakręcenia ślepej skuwki, co powoduje, że to samo pióro można używać jako nabiurkowe oraz kieszonkowe. 

 

W 1937 roku umiera George S. Parker. Na czele firmy staje Kenneth Parker. 


W katalogach firmy Parker pojawiały się także pióra, które nie były promowane w wysokonakładowych czasopismach. Oto kilka pozycji z katalogu Parkera z roku 1929:

Wspomniana już wcześniej seria Pastel. Przypominająca Duofoldy, ale z mniej odpornego materiału. 


W tym katalogu opisano ten model jako "Three-Fifty", natomiast rok później w wersji streamline nosił on już nazwę, którą pamiętamy do dziś: 


Poniżej recenzja wideo modelu True Blue Junior. 


True Blue Junior SL, 1930

Długość zamkniętego pióra: 123 mm

Długość pióra bez skuwki: 116 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 13 gr.


Kolejne modele z katalogu z roku 1930 także przeszły drobną ewolucję i zmianę nazwy z "Pastel" na "Moire". 


Dwa lata później, w 1932 roku, katalog prezentuje nowe modele, Duette, w sześciu odmianach kolorystycznych: 

Pióra Duette występuję także pod nazwą Moderne i Premiere. Premiere określany bywają jako Duette Senior, gdyż są większe (125 mm długości), natomiast Moderne to Duette Junior (113 mm długości).

Modele te rozwijane będą w gamie kilkunastu kolorów i obecnie bardzo rzadko pojawiają się na rynku wtórnym, osiągając czasami ceny wyższe niż klasyczne Duofoldy z tego okresu, choć wtedy kosztowały znaczniej mniej niż Duofoldy.


Moderne Black. 1931.

Długość zamkniętego pióra: 114 mm

Długość pióra bez skuwki: 105 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 14 gr.

Poniżej prezentacja wideo modelu Moderne Black.


Moderne Brown. 1931.

Długość zamkniętego pióra: 114 mm

Długość pióra bez skuwki: 105 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 15 gr.

Poniżej prezentacja wideo tego modelu.

Poniżej dodatkowo film prezentujący podstawowe czynności przy wymianie zbiornika na atrament w modelu Moderne. 


Bardzo zbliżonym do powyższego modelu jest kolejne pióro z tego okresu.

Parker Depression Thrift Pen Creme Brown 1930.

Długość zamkniętego pióra: 114 mm

Długość pióra bez skuwki: 105 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 12 gr.

Poniżej galeria prezentująca ten model oraz prezentacja wideo:


Kolejne modele z tego katalogu, to tańsze odmiany Duofolda, w trzech wykończeniach: gładkim, paskowanym oraz wzorem pamiętanym jeszcze sprzed epoki Duofolda. 


W sprzedaży pojawiały się także tańsze wersje sztandarowego modelu - Duofold, które jednak nie miał tej nazwy wygrawerowanej na korpusie. Poniżej przykład takiej produkcji.

Parker Depression Thrift Pen Red. 1931.

Długość zamkniętego pióra: 125 mm

Długość pióra bez skuwki: 118 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 14 gr.

Poniżej prezentacja wideo tego pióra.


W roku 1934 pojawiają się dwa kolejne modele, które w katalogu Parkera będą przez kilka lat: Parkette (1934-50) i Challenger (1932-41). 

Parkette był jedynym modelem Parkera, który posiadał system lever filler. Pióro produkowane było tylko wielkości Standard w kolorach Black, Burgundy, Grey i Green. Produkowano też model DeLuxe. 

Natomiast Challenger to dość rozbudowana linia, w rozmiarach Standard i Junior. Te same kolory podstawowe jak w modelu Parkette. Były także edycje Challenger DeLuxe oraz The Royal Challenger, obecnie bardzo cenione przez kolekcjonerów. 


W 1939 roku pojawiła się mutacja modelu Parkette pod nazwą Zephyr. Dostępna w czterech kolorach: Black, Blue, Brown, Grey. Pióro wycofano z produkcji 1941 roku.

Parkette Zephyr Grey - 1939.

Długość zamkniętego pióra: 128 mm

Długość pióra bez skuwki: 113 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 13 gr.

Poniżej prezentacja wideo tego modelu.


Challenger DeLuxe Grey. 1935.

Długość zamkniętego pióra: 121 mm

Długość pióra bez skuwki: 111 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 14 gr.

Poniżej prezentacja wideo modelu Challenger DeLuxe.


Pojawiały się także i mniej udane modele, jak ten poniżej. Prawdopodobnie niektóre części nie są oryginalne, jak captop i ślepa skuwka, gdyż jakość ich wykonania wyraźnie odbiega od produkcji Parkera. 

Depression Thrift Pen Marble Red. 1935.

Długość zamkniętego pióra: 122 mm

Długość pióra bez skuwki: 109 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 13 gr.


W tym czasie Parker miał już także dobrze rozbudowaną linię atramentów Quink:

Produkcja zasadniczych modeli firmy odbywała się w kompleksie biurowców firmy Parker w Janesville (za zdjęciu obok). Tam także znajdowały się pomieszczenia rekreacyjne dla pracowników, gdzie serwowano im posiłki. 


Firma nie tylko produkowała pióra, ale także poddawała swoją produkcję rygorystycznym testom, które miały wyłonić wadliwe modele. Na zdjęciu po prawej widać część kontroli technicznej, w czasie której pióra kreśliły na beli linię długości 5 mil. 

Natomiast urządzenie na zdjęciu po lewej badało odporność piór na niekontrolowany wyciek atramentu. Kilkugodzinne testy piór wiszących z pojemniku, w którym poddawano je dużym zmianom temperatury, miały sprawdzić czy nie będą one przypadkowo przeciekać.

Po prawej urządzenie do testowania wytrzymałości diafragmy w piórach Vacumatic. Pod zwiększonym ciśnieniem diafragmy przebywały tydzień, aby można było zbadać ich sprawne, wieloletnie działanie. Dzień w takim urządzeniu zastępował pół roku pracy diafragmy.  Writefine z roku 1940 to ołówek, w którym wydłużono i wzmocniono wkład grafitowy a także dodano znacznie dłuższą gumkę, wysuwaną przez przekręcanie końcówki korpusu. 


W 1936 roku firma Parker jako pierwsza wprowadziła zestawy pióro plus stojak na pióro, nazywane Desk Sets. Od tego momentu były one w sprzedaży aż do czasów współczesnych. Miały one różne kształty i różne ceny, od relatywnie tanich po bardzo luksusowe. 


W latach 1935-40 w Kanadzie fabryka Parkera produkowała model pod nazwą Televisor, w okresie późniejszym produkowano go także i w Stanach Zjednoczonych. Ów model nazwą swoją zawdzięczał okienku podglądu atramentu, które znajdowało się w korpusie przy sekcji (w modelach wcześniejszych) i w samej sekcji (w modelach późniejszych od 1937 roku). Pióro produkowano w rozmiarach Standard (130 mm) i Slender (125 mm). 


Produkowane były cztery odmiany kolorystyczne tego modelu:

 • Solid Black
 • Silver Pearl Marble
 • Burgundy Marble
 • Green Marble

Televisor Grey Slim. 1937.

Długość zamkniętego pióra: 125 mm

Długość pióra bez skuwki: 109 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 12 gr.

Poniżej prezentacja modelu Televisor. 


Tylko przez około półtora roku, 1939-40, Parker produkował model noszący nazwę Geometric Duofold. W związku z geometrycznym wzorem przypominającym szczoteczkę do zębów nazywany jest także "Toothbrush".

Produkowany w czterech kolorach:

 • Black
 • Brown
 • Grey
 • Green

Oraz w dwóch rozmiarach:

 • Slender  - 117 mm 
 • Standard - 130 mm

Geometric Green Slender, 1940.

Długość zamkniętego pióra: 117 mm

Długość pióra bez skuwki: 109 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 12 gr.

Poniżej prezentacja wideo modelu Duofold Geometric.


Jednym z najciekawszych modeli z poza głównego nurtu produkcji Parkera jest model Duovac/Striped Duofold. Produkowany od 1940 roku aż do 1948, lub 1953 jak podają niektóre źródła. Była do dość rozbudowana seria piór. 

Poniżej kilka stron z katalogu z roku 1940 prezentujących ten model:

Co do sposobów napełniania, to w tym modelu stosowano system vacumatic (drugiej i trzeciej generacji) oraz button filler. 

Katalog podaje cztery kolorystyczne odmiany: black, blue, maroon, green. Jednak jak widać powyżej nie jest to jednolita kolorystyka, ale raczej kompilacja trzech kolorów. 

Równie niejednolite jest nazewnictwo w poszczególnych wielkościach piór tej serii. 

Poniżej tabela opisujące główne cechy modeli tej serii oraz ich wielkości:


Duofold Striped Black Junior, 1942.

Długość zamkniętego pióra: 131 mm

Długość pióra bez skuwki: 121 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 18 gr.


Duofold Striped Maroon Ingenue, 1942.

Długość zamkniętego pióra: 121 mm

Długość pióra bez skuwki: 111 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 12 gr.


Duofold Striped Maroon Senior, 1941.

Długość zamkniętego pióra: 132 mm

Długość pióra bez skuwki: 121 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 14 gr.


Duofold Striped Green Major, 1941.

Długość zamkniętego pióra: 136 mm

Długość pióra bez skuwki: 127 mm

Średnica korpusu: 12 mm

Średnica skuwki: 14 mm

Waga pióra: 17 gr.


Duofold Striped Green Sub-Debutante, 1943.

Długość zamkniętego pióra: 122 mm

Długość pióra bez skuwki: 111 mm

Średnica korpusu: 11 mm

Średnica skuwki: 12 mm

Waga pióra: 9 gr.


Poniżej prezentacja wideo wybranych modeli Striped Duofold.